“نوشته کوتاه پگاه آهنگرانی در باره صداوسیما و زلزله”

Published August 16, 2012 by free shabnamm adadzadeh

 پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۱

13900729121728 PhotoL نوشته کوتاه پگاه آهنگرانی در باره صداوسیما و زلزله

صدا و سیما رسانه ملی است. روزی چند بار این جمله را از در و دیوار و گوشه و کنار می‌شنویم. در بخشی از این مملکت فاجعه‌یی رخ می‌دهد که صدها تن کشته و چند هزار نفر زخمی و چندین هزار نفر بی‌خانمان می‌شوند. ظاهرا این حادثه ابعاد ملی دارد. در این مواقع سرعت عمل و موقع‌سنجی بسیار چاره‌ساز و کارآمد است و می‌تواند خسارات فاجعه را کمتر کند. تلویزیون با پوشش همه‌گیری که دارد می‌تواند از هر ارگانی موثرتر باشد ولی در عمل چه می‌شود؟

 

در روز اول که تلویزیون اصلا خبردار نیست که به کسی خبر بدهد و مشغول پخش سریال‌های بی‌مزه و طنزهای آبکی و مسابقات کهنه المپیک است و در این خلا، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خارجی فضای اطلاع‌رسانی را پر می‌کنند. تلویزیون حالا می‌خواهد آرامش بدهد و تنش ایجاد نکند تا آب در دل بینندگان محترم تکان نخورد ولی نمی‌داند که تلاش برای کمک‌های فوری به مصیبت‌دیدگان اولویت بیشتری دارد و بسیار حیاتی است و شاید هم می‌داند ولی در تصمیم‌گیری مردد و دو دل است که وظیفه‌اش اطلاع‌رسانی و جذب کمک است یا کنترل عواطف و احساسات مردم.‌ آش آنقدر شور می‌شود که رییس و نمایندگان مجلس هم صدایشان درمی‌آید از این همه کفایت. بعد از دو روز گزارشی پخش می‌شود از مناطق زلزله‌زده که از وزیر محترم بهداشت می‌پرسند اوضاع چطور است؟

 

ایشان می‌فرمایند بحمدالله کار کمک‌رسانی انجام شده و الان مشکل فقط کفن و دفن اموات است یعنی دو روزه معلوم شده که دیگر کسی زیر آوار نمانده و فقط مساله خاکسپاری قربانیان است. در گزارشی دیگر یکی از مقامات محلی خیلی خونسرد و بی‌تنش به همه اطمینان می‌دهد که اوضاع مرتب است و حتی تولد نوزادی را در چادری شیک و تمیز برای انبساط خاطر بینندگان عزیز نشان می‌دهد تا نکند اوقات‌شان مکدر شود و در این میان فقط برنامه نود است که بار دیگر جور بقیه بخش‌های سازمان عریض و طویل را می‌کشد و با کمک ورزشکاران و درگیر کردن مردم به وسیله پیامک‌های برنامه‌اش فضایی به وجود می‌آورد که آدم احساس می‌کند تلویزیون چقدر می‌تواند موثر باشد و باز این دریغ می‌ماند از رفتار رسانه‌یی که می‌توانست ملی باشد.

 

منبع: انتخاب 

“نوشته کوتاه پگاه آهنگرانی در باره صداوسیما و زلزله” Source: Sepidedam.Org

http://j.mp/Please-Support-Me-by-Click-HERE http://j.gs/rEY

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: