نامه زنده یاد سهراب اعرابی به مدیر مدرسه در حمایت از اعتراض دانش آموزان – ۳۰ آبان ماه ۱۳۸۵

Published July 12, 2012 by free shabnamm adadzadeh

پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۱

madar e sohrab1   نامه زنده یاد سهراب اعرابی به مدیر مدرسه در حمایت از اعتراض دانش آموزان    ۳۰ آبان ماه ۱۳۸۵
به نام خالق عقل و عدل و بدر
با سلام و عرض خسته نباشید فراوان به مدیریت محترم مدرسه ی سید حسن نصر الله می خواستم بدین وسیله اعتراض دانش آموزان مدرسه را نسبت به نام آن اعلام دارم، امیدوارم که بتوانم شمار را متقاعد ساخته و منظور خود را برسانم.
حتما شما نیز چون تحصیل کرده هستید تاریخ نیز مطالعه کرد اید و مواردی را که من اشاره میکنم را به خوبی می شناسید. بگذارید تا بازگردیم به حدود ۲۵۰۰ سال پیش که کوروش شاه ایرانی اولین حکومت را در ایران باستان بنا کرد و به این ترتیب بنیان کشور ایران نهاده شد، او نه تنها شاهی دلیر بود بلکه در تاریخ نیز ثبت شده که فردی خردمند بوده و حتی در قرآن نیز به خوبی از آن یاد شده. بعد از مرگ او شاهان زیادی در این حکومت آمدند و رفتند که آخرین آنها خشایار شاه بود.که برای اولین بار شکست را پذیرا شد تا سربازان کشوری بیگانه یعنی یونانیان توسط اسکندر مقدونی وارد خاک ایران شوند بعد از حکومت سلوکیان که پارتها آنها را از ایران خارج کردند، حکومتی به نام اشکانیان در ایران حکم فرما شد که البته نباید جنگ حران را فراموش کرد که یکی از برگترین و پر افتخار ترین جنگهای ایران است که در آن رشادتهای مردم ایران و سورنای جوان را هیچ گاه نمیتوان فراموش کرد. بعد از اشکانیان ، ساسانیان آمدند که البته با آن که دین زردتشت را در ایزان رسمی کردند و اولین مدرسه های حکومتی را راه اندازی کردند. اما همیشه به خاطر جنگ آنان باکسانی که از کشوری به نام عربستان داشنتد، این افراد به خوبی یاد نشده است.
بعد از پا گذاشتن اسلام و مسلمین در ایران، زمینه ی رشد و فرهنگ اسلامی در ایران شدت یافت. با ظهور اسلام در ایران مردمر زیادی توانستند پا به عرصه ی علم و هنر بگذارند که دانشمندانی همچون خواجه نصیرالدین طوسی، شیخ بهایی، ابن سینا، ابوریحان بیرونی و جابرابن حیان و بسیاری از این قبیل که اسم هایشان در لا به لای صفحه های تاریخ گم شده و البته این ما بودیم که آنها را گم کردیم ما امروز گناهی را مرتکب شدیم که سالها پیش مردم در خق گالیله انجام دادند، البته از شانس او مردم حرف های او را گوش به گوش گفتند تا به دیگران رسید
حال ما با انتخاب نام کسی که معلوم نیست که بوده و چه سر گذشتی داشته به خاطر جنگیدن چند روزه ی افرادش، نام او را بروی مدرسه ای گذاشته ایم که از قرض نام شهیدانی بوده که در عملیاتی در شهر مرصاد شهید شده بودند و از خاک ایران دفاع کردند. ما با این کار خود، زحمات ۲۵۰۰ ساله ی دانشمندان، هنرمندان، فقیهان ، ادبیان و از همه اینها مهم تر ، شهیدانی را که در این ۲۵۰۰ سال، خون خود را با تمام جان فدای ایران کردند فراموش کرده و فرهنگ خود را به کلی از یاد برده ایم، ما با گذاشتن اسم شهدای خود روی کوچه و خیابانها مشکلی نداریم، چون به آنها مدیون هستیم. حتی با گذاشتن اسم آنها روی مدرسه نیز مسئله ای نداریم. مسئله این است که با گذاشتن اسم یک جنگ جو روی مدرسه، تبدیل به یک پادگان می شود و همه جا از آنها به خوبی یاد نمی شود. ولی با گذاشتن اسم یک فیلسوف مثلا پرفسور حسابی نه تنها به خوبی یاد شده بکله از نام او لذت می برند.
جناب آقای علیزاده، مدیریت محترم مدرسه من به قدری به این امر مصر هستم که حاضرم به خاطر آن به مقام معظم رهبری نیز نامه بنویسم و این در خواست را بکنم و یا در حیاط مدرسه تحصن کنم.
همه ی ما به غیرت و شرف و تعصب عقیده داریم و این تعصب ملی، مرا به این کار ها وا خواهد داشت

۳۰/ ۸ /۱۳۸۵
سهراب اعرابی

 

Untitled   نامه زنده یاد سهراب اعرابی به مدیر مدرسه در حمایت از اعتراض دانش آموزان    ۳۰ آبان ماه ۱۳۸۵

نامه زنده یاد سهراب اعرابی به مدیر مدرسه در حمایت از اعتراض دانش آموزان – ۳۰ آبان ماه ۱۳۸۵ Source: Sepidedam.Org

http://j.mp/Please-Support-Me-by-Click-HERE http://j.gs/rEY

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: