لیلا حاتمی، لیلاست

Published July 9, 2012 by free shabnamm adadzadeh

دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۱

لیلا حاتمی علی‌ مصفا لیلا حاتمی، لیلاست

الیوت آیزنر، رئیس انجمن آموزش هنر ایلات متحده امریکا، می گوید: “یک قطعه سنگ ساده به قدری زیبایی دارد که عمری را صرف شناخت آن کرد”. و وقتی از او پرسیدند، اگر هنر نباشد چه بر سر جامعه می­آید؟ بی­درنگ پاسخ داد: “جامعه نابود می­شود”. همنوا با او، بر این باورم که هنر روح جامعه است و روح آدم ها. هنر سینما، بی گمان نزدیک­ترین شباهت را به راز آفرینش دارد. و آن راز نور، صدا، تصویر و حرکت است. از خانم حمکت شنیدم که می گفت: سینما، اقتصاد و صنعت هم هست. می خواهم اضافه کنم در عین اقتصاد و صنعت بودن هم سینما آفرینندگی است؛ گونه ای زندگی است.

بی گمان، کارگردان، نویسنده، بازیگر و هر کسِ اثرگذار در سینما، آفرینشگر و شریک آفریننده است. پس لیلا حاتمی هم آفرینشگر است. به ویژه آن که او آفرینشگری را به حد نیکو به بار می­نشاند. خوشبختانه، آفرینشگری او زمانی جلوه گر می­شود و به دیده­ها می نشیند که در خشک سالی و اندوه هنر سینما به سر می­بریم. اگر چه خانه سینما بسته می شود ولی هنراندیش­ورزانی چونان لیلا حاتمی، اصغر فرهادی و علی مصفا و دیگران خانه سینما در دل یکایک مردمان ایران و دنیا می سازند. امروز، با حضور جهانی سینمای ایران، خانه سینمای ایران هم جهانی شده است. آباد باد ایران! آباد باد خانه سینمای ایران! پر ستاره باد آسمان دل و شبانه­های لیلا حاتمی.

اینگمار برگمن می گوید: فیلم، رؤیاست؛ فیلم، موسیقی است. هنری چون فیلم است که می تواند بر عمق جان نفوذ کند و به طور مستقیم بر احساسات اثربگذارد و به تاریک خانه­های تو در توی روح وارد شود.

هنرمندان راستین سینما، هنراندیش­ورزانی چونان لیلا حاتمی سهم بسیار ارزنده­ای در پالایش روح مردمان جامعه ایران ما و مردمان جهان دارند. ملت ایران مستحق داشتن لیلا و لیلا­های دیگرند.

به سخن آیزنر بر می­گردم و به خود می­گویم آیا هنرمندان ما به قدر یک سنگ ساده ارزش زیبایی شناسانه ندارند که پاسشان نمی­داریم. پاسخ ساده است؛ چرا دارند. اگر این گونه است، هریک از هنرمندانمان ارزش پژوهش­پذیری بالایی دارند. بکاویم هنرشان را و بکوشیم تا پاسشان داریم و نگذاریم سرسر روزگار به یغما بردشان.

محرم حیدرتبار

لیلا حاتمی، لیلاست Source: Sepidedam.Org

http://j.mp/Please-Support-Me-by-Click-HERE http://j.gs/rEY

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: