دکترمصدق، وطن‌دوست پراشتباه یا سید‌الشهدای ۲۸ مرداد؟

Published June 24, 2012 by free shabnamm adadzadeh

 

 دکترمصدق، وطن‌دوست پراشتباه یا سید‌الشهدای 28 مرداد؟

 

 اشکان منفرد، وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر
 

محمد قوچانی، روزنامه‌نگار و سردبیر شهروند، چند سال پیش مقاله‌ای با عنوان «خطاها و سجایای مصدق» در نقد دکتر مصدق در شهروند نوشت که به نظرم نقد درست و در عین حال تند و بی‌رحمانه‌ای بود.. بی‌رحمانه بودنش هم نه در غیرواقعی بودن که در رک‌گویی و درست‌ گویی‌ مقاله بود.. مسئله‌ی تازه‌ای نیست و تا بوده چنین بوده که ما ایرانیان، بسیای دچار کیش شخصیت هستیم و این ویژگی بد و متعصبانه روی چهره‌ها و افراد مورد نظرمان است که سد راه بسیاری از مشکلات دیروز و امروز ما بوده و همچنان به قوت ود باقی است..
واقعیت این است که در وقایع ۲۸ مرداد و آنچه بعد از آن بر سر مصدق آمد، مصدق رو نزد بسیاری از ایرانیان تبدیل به «سید الشهدایی» دیگر کرد و از وی شخصیتی نه فقط ملی، که معصوم و عاری از هرگونه خطا ساختند. از مصدق قدیسی تازه ساختند و این تقدس تا سالها تبدیل به خط قرمزی گشته بود و هر کس که سعی می‌کرد از آن عبور کند، متهم به خیانت و هزاران انگ سیاسی دیگر می‌شد. به نظرم بیشترین لطمه و توهین و انگ‌زنی‌های در تاریخ به افراد و شخصیت‌ها، حاصل از تعصب مریدان و پیروان ایشان باشد تا مخالفان و به نوعی دشمنانشان.. همین هاله تقدس کشیدن روی افراد و معصوم پنداشتن ایشان از اشتباهات و دادن شخصیت‌های آسمانی، بزرگترین آفتی‌ست که پیروان یک فرد و عقیده و باور می‌توانند به آن تحمیل کنند..
باید یاد بگیریم که مخالفت به معنای دشمنی نیست. (باوری و اعتقادی که در نزد سلطنت‌طلبان در مورد دکتر مصدق وجود دارد). باید یاد بگیریم که انعطاف‌پذیری برای مصالح مملکت عقب‌نشینی از آرمان‌های ملی و خیانت نیست. (انگ و تهمتی که مصدقی‌ها به شاه میزنند و مصالحه شاه رو نوکری امریکا میدانند).. باید بفهمیم که دیگر فرهنگ مظلومیت و شهادت راه گشای آینده ما نیست. باید تا الان فهمیده باشیم که دیگر بت‌سازی از افراد و هر باور و عقیده‌ای میتواند چقدر خطرناک باشد و به دگم و تاریک‌اندیشی منجر بشود..
– – –
قوچانی در آن مقاله نوشته بود:
“مصدق در ۲۸ مرداد سقوط نکرد، آن روز که از حکومت قانون فاصله گرفت سقوط کرد. مصدق لیبرال نبود. و این تناقض بزرگ مصدق بود. آن روز که تفکیک قوا را لغو کرد، مجلس را منحل کرد، از رهبری جبهه ملی شانه خالی کرد، در برابر ترور سکوت کرد، در پارلمان رزم آرا را به مرگ تهدید کرد، آن روز زمان سقوط مصدق بود. مصدق بزرگ بود، ولی اشتباهاتش بزرگ تر. مصدق از یک سو به عنوان فردی آزادیخواه با هرگونه شکایت از مطبوعات مخالفت میکرد، مخالف توقیف مطبوعات بود، به آزادی احزاب اعتقاد داشت و از سوی دیگر بعنوان یک قهرمان مبازه با استعمار سعی می کرد آرای مردم را مهندسی کند. بیسوادان را از حق رای محروم کند، پارلمان را در خیابان منحل کند، نفت را ملی کند، جهان را علیه خود متحد کند و قانون را به نفع آرمان خویش نادیده بگیرد و این تناقض بزرگ مصدق بود. محمد مصدق بعنوان سیاستمدار عصر جنگ سرد و رجلی دنیا دیده هرگز نتوانست اقتضائات جنگ سرد را درک کند.”
– – –
دکتر میرفطروس هم در کتاب «دکتر محمد مصدق، آسیب‌شناسی یک شکست» می‌نویسد:
«شخصیّت‌های دلپذیرمان» آنچنان پاک و بی‌بدیل و بی‌ عیب‌اند که تن به امامان معصوم و قهرمانان «صحرای کربلا» می‌زنند. مانند: میرزا تقی‌خان امیرکبیر، دکترمحمّد مصدّق و دکتر حسین فاطمی و برعکس، «شخصیّت‌های نادلپسندمان» آنچنان سیاه و ناپاک و نابکارند که فاقد هرگونه خصلت انسانی یا عملکرد مثبت اجتماعی می‌باشند. مانند: رضاشاه، محمدرضا شاه، قوام السلطنه، سیدحسن تقی‌زاده، ساعد، رزم آرا و..
میرفطروس می‌نویسد: “ما میراث خوارِ یک تاریخ عَصَبی و عصبانی هستیم و چه بسا حال و آینده را فدای این عَصَبیّت ویرانساز کرده ایم. وگرنه رهائی منابع نفتی خوزستان از چنگ شیخ خزعل تحت الحمایت انگلیس توسط رضا شاه و سر لشگر زاهدی، و یا اهمیت سیاسی-تاریخی اقدام قوام السلطنه در مذاکرات نفت با شوروی‌ها، خروج سربازان روسی از ایران و در نتیجه نجات آذربایجان، کمتر از اهمیت ملی کردن صنعت نفت نیست.”

دکترمصدق، وطن‌دوست پراشتباه یا سید‌الشهدای ۲۸ مرداد؟ Source: Sepidedam.Org

http://j.mp/Please-Support-Me-by-Click-HERE http://j.gs/rEY

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: