خانه سینما با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: تنها با حکم مراجع قضایی می‌توان خانه‌سینما را منحل کرد

Published June 16, 2012 by free shabnamm adadzadeh

شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۱
292662 480321581994582 591038854 n1 300x239  خانه سینما با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: تنها با حکم مراجع قضایی می‌توان خانه‌سینما را منحل کرد

خانه سینما اعلام کرد: همانگونه که اصناف نمی‌توانند تشکل‌های دولتی تأسیس کنند، مدیران دولتی هم نمی‌توانند نهاد صنفی تأسیس کنند. بنابر این هیچ تشکل دولتی نمی‌تواند جایگزین تشکل‌های غیر دولتی از جمله خانه‌سینما شود.

:متن بیانیه خانه سینما به این شرح است

در پی انتشار مصاحبه‌های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت محترم سینمایی پس از آخرین نشست شورای عالی سینما، مبنی بر نگارش اساسنامه برای خانه سینما یا به تعبیر ایشان تشکل جایگزین آن، هیأت مدیره و مدیرعامل خانه سینما ضروری می‌دانند نکاتی را روشن کنند:
۱ – خانه سینما نهادی است که به موجب تصریح حکم دیوان عدالت اداری بر اساس مجوز تشکیل شده، و صاحب شخصیتی حقوقی است. بدیهی است چنین مؤسساتی را تنها با حکم مراجع قضایی یا بر اساس تصمیم مجمع عمومی می‌توان منحل کرد. لذا این نهاد هم چنان پابرجاست و هیأت مدیره در مهلت قانونی به حکم جدید تعطیلی دائم که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده اعتراض کرده و همه مساعی خویش را برای ابطال آن از طریق مراجع قضایی به کار خواهد بست.
۲ –‌‌ همان گونه که اصناف نمی‌توانند تشکل‌های دولتی تأسیس کنند، مدیران دولتی هم نمی‌توانند نهاد صنفی تأسیس کنند. بنابر این هیچ تشکل دولتی نمی‌تواند جایگزین تشکل‌های غیر دولتی از جمله خانه سینما یا صنوف سینمایی شود. مصادره این عناوین نیز امری غیر قانونی است. بدیهی است راه اندازی باشگاه‌های فرهنگی؛ با هر نام و عنوانی ارتباطی با تشکیلات صنفی ندارد و بلامانع است.
۳ – رئیس هیأت مدیره خانه سینما در نامه‌ای به وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد کرده است برای برون رفت از دور باطل کنونی، خانه سینما آماده است تا در مورد اصلاح اساسنامه و انطباق آن با سازوکارهای قانونی مورد ادعا اقدام کند. با توجه به اینکه در حکم صادره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها در ۲ بند به اساسنامه اشکال وارد شده است، مرتفع کردن آن‌ها نیازی به تشکیل هیأت هفت نفره نگارش اساسنامه ندارد. فارغ از آنکه جایگاه قانونی نهاد تأیید کننده اساسنامه در بین مدیران دولتی هنوز محل مناقشه و تردید است ناگفته پیداست که انجام هر اصلاحی در اساسنامه خانه سینما تنها به عهده اعضای آن است و رسمیت یافتن اصلاحات نیزموکول به تصویب مجمع عمومی خانه سینما خواهد بود.
۴ – تناقضات موجود در نقل یا تفسیر یا مصادره به مطلوب بیانات ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در جلسات اخیر شورای عالی سینما توسط برخی از اعضای این شورا مایه نگرانی است. آنچه از مصاحبه و نقل و قول مستقیم بیانات ایشان از زبان دیگر اعضای شورا بر می‌آید حاکی از تصریح ایشان در مورد اصلاح اساسنامه توسط اعضای خانه سینماست، که در این صورت خانه سینما هم چنان آمادگی خود را برای همکاری در این روند اعلام می‌کند.

روابط عمومی این خانه
۱۳۹۱/۳/۲۷

منبع: حمایت از هنرمندان سبز

 

خانه سینما با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: تنها با حکم مراجع قضایی می‌توان خانه‌سینما را منحل کرد Source: Sepidedam.Org

http://j.mp/Please-Support-Me-by-Click-HERE http://j.gs/rEY

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: