«خوب٬ بد٬ زشت» از اصغرفرهادی با فیلم جدایی نادر از سیمین تا جواد شمقدری با “جشنواره گچساران”

Published February 27, 2012 by free shabnamm adadzadeh
وبلاگ از میان نگرها/
پرده اول:‌ جواد شمقدری٬ معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی٬ در باره اسکار گفته بود: «اسكار يك جشنواره بين المللي نيست بلكه منحصر به كشور آمريكا است و جنس آن شبيه به جشن سينما در شهرستان گچساران استان كهگيلويه و بوير احمد است»!
 شمقدری اما٬ یادش نبود که وقتی دارد «محدود بودن» و «محصور بودن» اسکار را بیان می‌کند٬ از شهری مثال می آورد که از کمبود سینما و مراکز فرهنگی در رنج است شهری که تنها شرکت بهره برداری نفت و گازش روزانه چیزی حدود ۷۵۰ هزار بشکه نفت تولید می کند و پولش را می فرستد‌ تهران تا در نهایت بشود مایه تحقیر این آقای “بافرهنگ”.

برای بزرگنمایی می توانید بر روی تصویر کلیک کنید.

پرده دوم:  رئیس سازمان سینمایی در پیام تبریکی به فرهادی به مناسبت دریافت جایزه اسکار ۲۰۱۲ اظهار داشت: این جایزه نشانه تعظیم قضاوت امریکایی در برابر فرهنگ ایرانی است. 
برای بزرگنمایی می توانید بر روی تصویر کلیک کنید.
*

و اما بعد،

————————
*

یاد برنامه طنز پارازیت تلویزیون صدای آمریکا بخیر. کامبیز حسینی٬‌ مجری این برنامه هفتگی٬ در پایان طی یک نظرسنجی فیس‌بوکی سه شخصیت برتر «خوب بد زشت» هفته را از میان چهره های مطرح آن هفته اعلام می کرد.
حالا ما هم اگر بخواهیم بجای نظرسنجی از توضیحات بالا استفاده کنیم تا شخصیت های خوب بد زشت را معرفی کنیم بدون شک شخصیت های زشت و بد آن را باید بدهیم به همین جوادآقای شمقدری بواسطه اظهارات جنجالی شان در باره اسکار.

خیلی بد است  آدم هنر را سیاسی کند آن هم در یک رژیمِ سیاست‌باز٬ که یکروز اقتضای سیاستش حکم می کند تا چیزی را که خوب است تحقیر کنی و بد جلوه دهی٬ و روزی دیگر٬ چیزی را که از اساس بد و زشت است٬ خوب و مقدس نشان دهی. که هر دو حالتِ آن نوعی دروغ است. جناب شمقدری! بدان وقتی دروغ می گویی٬ داری حق شنیدنِ راست را از دیگران می دزدی. و دزدی٬ هم زشت است و هم بد!
آقای شمقدری٬ شما که از دست‌اند‌رکارانِ فرهنگِ جامعه هستی٬ چرا خود را به بادِ سیاست سپرده ای٬ که روزی تو را به چپ وزاند و روزِ دگر٬ به راست؟ عرصه فرهنگ را محترم شمار و بیش از این آلوده سیاست مگردان. که سیاست تو را مجبور می‌کند زمانی که فیلمی چون «جدایی نادر از سیمین» خوب می درخشد٬‌ از باب مجیز گویی سیاست‌بازانِ بی هنر ٬ برخلاف استقبال بالای مردم و صاحب‌نظران عرصه فرهنگ و سینما٬ که به کررات آن را ستوده اند٬ چیزی بگویی٬ که شاید در باور خودت هم نمی گنجد.

و در پایان به بزرگمرد سینمای ایران٬ اصغرفرهادی٬ آنکه هنرش را دنیا ستود و قدر دانست٬ و آنکه در داخل و خارج کشور افتخارِ بزرگِ ملت بزرگ ایران گشت تا هنرِ جدایی‌اش مصداقی شود بر این مثل ایرانی در عرصه هنرِ سینما که «هنر نزدِ ایرانیان است و بس»؛ که جز خوبی٬ نشانی دیگر بر او و هنرش روا نخواهد بود.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: